Otomotiv Sanayi’nde Vibracoustic-Linde İş Birliği!

Yerinde Tedarik Modeli’yle artan rekabet ortamında endüstriyel gaz maliyetlerini düşürme avantajı da sağlıyoruz.
Dünyanın önde gelen Ticari Araç sanayi tedarikçilerinden Alman Vibracoustic CV Air Springs firması üretimdeki endüstriyel gaz ihtiyacını karşılamak için Linde Gaz ile yerinde tedarik modeline geçti. Kurulan gaz tesisinin açılışı 5 Nisan’da Gemlik’de yapıldı.

Son yıllarda artan rekabetçi ortama uyum sağlamaya çalışan sanayiciler endüstriyel gaz ihtiyacını karşılamak için Yerinde Tedarik Modeli (ECOVAR®)‘ni tercih ediyor. Bursa’da çekici, otobüs, treyler gibi ticari araçlar için hava süspansiyon körüğü üreten Vibracoustic’in uzun süredir sıvı olarak tedarik etmiş olduğu azot gazını Linde Gaz bundan sonra yerinde üreterek tedarik edecek.

Azot üretim tesisleri (PSA), güvenli ve kesintisiz tedariğin sağlanmasının yanı sıra kullanılan ileri teknoloji sayesinde prosesin uzaktan izlenip kontrol edilebilmesine olanak vermekte aynı zamanda ürün safiyet kontrolü, anında arıza uyarı tespiti gibi birçok gelişmiş özelliği de içerisinde barındırmaktadır. Tesis müşteri isteğine bağlı olarak durdurulabilmekte olup, yeniden devreye alınması da dakikalar içerisinde tamamlanabilmektedir.

Vibracoustic CV Air Springs ile Linde arasında imzalanan sözleşme kapsamında üretim için gerekli olan kesintisiz gaz tedariği sağlanırken bu anlaşmayla Vibracoustic ve Linde yıllardır süregelen iş birliği de başka bir boyuta taşınmış oldu.

Yatırıma ilişkin bilgi veren Linde Gaz A.Ş. Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı “Linde Grubu, Türkiye’ye olan güveni doğrultusunda yatırım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaptığımız Tüpraş yatırımı ve Bursa Tesisi açılışı ile başlayan sürece Vibracoustic ile devam etmekteyiz. Yerinde Tedarik Modeli’yle artan rekabet ortamında endüstriyel gaz maliyetlerini düşürme avantajı da sağlıyoruz. Linde bu şekilde Azot, Oksijen ve Hidrojen Yerinde Üretim Tesisleri de kurmakta olup, dünya genelinde 1.000’i aşkın tesis işletmektedir. Türkiye’de ise Karbon Elyaf, Beya Eşya, Margarin, Cam, Demir Çelik ve Petrokimya sektörlerinin önde gelen şirketlerine bu teknolojimiz ile hizmet sunmaktayız. Diğer yandan Türkiye’de sektöründe öncü firmalarla da görüşmelerimiz devam ediyor, yıl içerisinde benzer yatırım haberlerini paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Vibracoustic CV Air Springs Hakkında

Vibracoustic CV Air Springs Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. çekici, kamyon, treyler, dorse ve otobüs gibi ticari araçlar için hava süspansiyon sitemleri üretimine 2005 yılında HSS Otomotiv olarak Blacktech markası ile Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinde başlamıştır. 2009 yılında Bursa Serbest Bölgesine taşınan HSS Otomotiv 2013 yılının Haziran ayında Alman     Vibracoustic Grubu ile ortak olmuştur. Ortaklık sonrası şirket ünvanını Vibracoustic CV Air Springs Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştiren kurumumuz bugün Bursa Serbest Bölge’ de toplam 23.000 metrekare üzeri kapalı alan içinde yılda 2 milyon adet üzerinde ticari araçlar için hava süspansiyon sistemleriüretmektedir.ISO/TS 16949:2009, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin uygulandığı Vibracoustic CV Air Springs Türkiye, toplam 480 çalışanı ile ticari araç ilk üreticilerine, ticari araç dingil üreticilerine, treyler üreticilerine ve yedek parça piyasasına hizmet vererek, %92 üzerinde ihracat oranı ile Bursa da üretilen ürünlerimizi dünyanın her kıtasına ulaştırmaktadır.

Linde Gaz A.Ş.

135 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye pazarına 2006 yılında giren Linde Grubu, 100’ün üzerinde ülkede faaliyeti, 60.000 çalışanı ve 17,0 milyar Avro’luk satış hacmiyle dünyanın önde gelen endüstriyel gaz ve mühendislik firmasıdır. Uzun vadede karlı bir büyüme sağlamayı hedefleyen Linde Grubu, ileri görüşlü ürün ve hizmetlerle uluslararası faaliyetlerinin kapsamını genişletmeye odaklanıyor.