Ömer Faruk Tekbilek gönüllere üfledi

Ömer Faruk Tekbilek, Yunus Emre’nin gönül dili ile insanları birleştirmesi gibi müziğiyle tüm insanlığı ortak duygularda birleştirmektedir.” diye konuştu.

Makedonya’nın en prestijli festivalleri arasında yer alan, 40 gün 40 gece sürecek 38. Üsküp Yaz Festivali, Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği Ömer Faruk Tekbilek Konseri ile Makedonya Opera ve Bale Salonu’nda muhteşem bir başlangıç yaptı.

Üsküp’ün en büyük konser salonunu hınca hınç dolduran Makedonyalı sanatseverler, gecenin sonunda Tekbilek ve ekibini dakikalarca ayakta alkışladı.

Üsküp’te 38 yıldır düzenlenen ve 40 gün süren geleneksel Üsküp Yaz Festivali başladı. 19 ülkeden yüzlerce sanatçının katıldığı Üsküp Yaz Festivali’nin açılışında, Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün daveti üzerine Makedonya’ya gelen dünyaca ünlü Türk müzisyen Ömer Faruk Tekbilek muhteşem bir konser verdi. Doğu ve Batı müziğini, folklorik ve sufi ezgilerin içinde sentezleyerek dünya çapında beğeni kazanan ve albümleri satış rekorları kıran usta sanatçı Makedonyalıların gönlünü fethetti.

“Müzik insanları ortak bir dilde buluşturuyor”

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Fuat Korkmaz, “Enstitü olarak bu büyük organizasyonun parçası olmaktan ve dünyaca tanınmış büyük bir ismi, Ömer Faruk Tekbilek’i sizlerle buluşturmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ömer Faruk Tekbilek, Yunus Emre’nin gönül dili ile insanları birleştirmesi gibi müziğiyle tüm insanlığı ortak duygularda birleştirmektedir.” diye konuştu.

“Yunus Emre Enstitüsü, iki ülke arasındaki bağları güçlendiriyor”

Konserin açış konuşmasını yapan Üsküp Belediye Başkanı Koce Trajanovski, Makedonya’daki kültür-sanat etkinliklerine katkılarından dolayı Üsküp Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür ederek, her iki ülke arasındaki bağın güçlenmesini sağlayan faaliyetlerin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Ney büyüledi

Mevlevi kültürünün etkilerini sanatına yansıtan Ömer Faruk Tekbilek, bağlama, ney, dilsiz kaval ve zurna enstrümanları ile Türk tasavvuf musikisinin seçkin nağmelerini ve yeni albümünden bazı eserlerini sanatseverler için seslendirdi.

Konserde Tekbilek’e klavyede Aleksandro Gwis, kanunda Bahadır Şener, gitarda Federico Ferandina, perkusyonda Ratko Dautoski ve bateride Vagelis Karipis eşlik etti. Makedonyalı sanatseverler konser sonunda Tekbilek ve ekibini dakikalarca ayakta alkışladı. Makedonyalı sanatseverlerin ilgisi karşısında çok duygulandığını ifade eden Tekbilek bu tablonun oluşmasına vesile olan Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etti.

İlk adres Üsküp Yunus Emre Enstitüsü

40 gün 40 gece sürecek Üsküp Yaz Festivali’nde popüler müzikten klasik müziğe, baleden tiyatro ve sinema gösterimlerine kadar pek çok etkinlik düzenleniyor. Üsküp, bu tür festivallerle Balkanların kültür merkezi olmayı hedefliyor. Söz konusu hedef doğrultusunda Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, kültür-sanat faaliyetlerinin geliştirilmesi kapsamında yerel yöneticilerin ilk adresi konumunda bulunuyor. Bu faaliyetler Türkiye’nin, Türk dili ve kültürünün bölgede tanıtılmasına da zemin oluşturuyor.