e-ÜRÜN başlıyor: Tarım dünyası ile finansal piyasalar entegre oluyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK), elektronik ürün senedine ilişkin kayıtların tutulacağı “Elektronik Kayıt Kuruluşu Lisansı” verildi.

5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan Elektronik Ürün Senetleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK), elektronik ürün senedine ilişkin kayıtların tutulacağı “Elektronik Kayıt Kuruluşu Lisansı” verildi.

Konu hakkında açıklama yapan MKK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Yakup Ergincan,“ Bu lisans ile birlikte tarım dünyası ile finansal piyasaların entegrasyonu konusunda çok önemli bir adım atılmıştır. Elektronik ürün senetlerinin MKK’da kaydi olarak ve yatırımcı bazında takip edilmesi, İstanbul Finans Merkezi’nin eylemleri arasında yer alan Ürün İhtisas Borsalarının faaliyete geçmesi konusunda da kolaylık sağlayacaktır” dedi.

MKK’nın, “e-ÜRÜN:Elektronik Ürün Senetleri Merkezi” adını verdiği ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü projede elektronik ürün senedinin kayden izlenmesi konusunda Nisan 2011 tarihinden beri çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Ergincan, projenin başarı ile tamamlanmasında, MKK’nın sermaye piyasası araçlarının kaydının elektronik ortamda tutulmasına ilişkin tecrübesi ve teknolojik bilgi birikiminin yanı sıra İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün lisanslı depoculuk ve elektronik ürün senetleri konusundaki çalışmalarının da büyük etkisi olduğunu ifade etti.

Ergincan, “Elektronik ürün senedi uygulamasına ilk olarak elektronik pamuk senedi ile başlanacak. İzmir Ticaret Borsası ve pamuk alanında lisanslı depo faaliyeti gösterecek olan ELİDAŞ’ın büyük desteği ile yapılan çalışmalar başarı ile tamamlanmış olup, ocak ayında ilk elektronik pamuk senedi MKK kayıtlarında yer alacak. Bu sayede, fiziken ELİDAŞ’a teslim edilen pamuk senetleri, teslim edildikleri anda elektronik ürün senedi olarak MKK kayıtlarında izlenecek, İzmir Ticaret Borsası’nda alım-satıma konu olacak ve takas işlemleri Takasbank tarafından yapılacak. Bu uygulama ile çiftçilerimiz ürünlerini lisanslı depoya teslim ettikleri anda hesaplarına elektronik olarak geçen ürün senetleri hakkında anında bilgilendirilecek, bu ürünleri alıp-satabilecek ve kolaylıkla devir edip teminata konu edebilecek. Bankalar açısından bu durum tarım kesimine kullandırılan kredilerin karşılığı olarak alınan teminatların daha güvenilir ve daha likit olmasını sağlayacak. Tarım dünyası ile finansal piyasaları entegre eden bu proje sayesinde Türkiye’nin herhangi bir yerindeki bir yatırımcı elektronik ürün senedi alıp satmak istemesi halinde hesabının bulunduğu aracı kuruluşlar üzerinden işlem yapabilecek. Bu proje ayrıca, Ürün İhtisas Borsasının kurulmasını ve tarım ürünleri üzerine vadeli işlemler piyasasının oluşturulmasını da hızlandıracak.” dedi.

Önümüzdeki dönemlerde diğer lisanslı depo işletmeleri tarafından kabul edilen hububat, zeytin ve fındık gibi tarımsal ürünlere ilişkin elektronik ürün senetlerinin de MKK’da kayden izleneceğini vurgulayan Ergincan, MKK’nın diğer projeleri gibi bu projenin de ekonomimize ve İstanbul’un Finans Merkezi olmasına pozitif katkılarının her geçen yıl daha iyi anlaşılacağını vurguladı.