Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı Altın Pusula Ödülü’ne Layık Görüldü

Aydın Doğan Vakfı’nın, UNFPA, UNICEF ve UN Women’ın ortaklığında düzenlediği “Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı” TÜHİD tarafından bu yıl 16.sı düzenlenen ve halkla ilişkiler alanında başarılı projeleri ödüllendirmek amacıyla.

Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN Women’ın ortaklığında ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu danışmanlığında düzenlediği “Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı” etkinliğiyle, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından 16 yıldır verilen Altın Pusula Ödülü’nün sahibi oldu.

Türkiye’de kız çocuklarının eğitim konusunda yaşadığı sorunları ve eğitimin kız çocuklarının hayatında yarattığı farkı ortaya koyma hedefiyle hayata geçen platform, “Gündem Yönetimi” kategorisinin kazanan projesi oldu.

Kurulduğu günden bu yana toplumun eğitim ve kültür düzeyine katkı yapan faaliyetleri desteklemeyi amaç edinen Aydın Doğan Vakfı’nın, UNFPA, UNICEF ve UN Women’ın ortaklığında düzenlediği “Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı” TÜHİD tarafından bu yıl 16.sı düzenlenen ve halkla ilişkiler alanında başarılı projeleri ödüllendirmek amacıyla verilen Altın Pusula Ödülleri’nde “Gündem Yönetimi” kategorisinde ödüle layık görüldü.

“Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı”, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla her yıl 11 Ekim’de kutlanan ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla 2015 yılında hayata geçirildi. ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ temasıyla düzenlenen konferans ile toplumsal cinsiyet eşitliği ve kız çocuklarının güçlenmesi konularında farkındalığı arttırmak, kaydedilen ilerlemeleri ve karşılaşılan güçlükleri ele almak ve bu yöndeki faaliyetlere ivme kazandırmak hedefleniyor.

Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF, UN Women ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu’nun bu konferans ile ileriye yönelik stratejisini ise Dünya Kız Çocukları Günü‘nü tek günlük bir etkinlik olmaktan çıkartıp; bu önemli konudaki kaynak ve faaliyet seferberliğinin sürekli olarak devam etmesini sağlamak oluşturuyor.

Bir ödül de ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ne

Microsoft Türkiye’nin teknoloji alanında başarı hikayesi yaratan kadınları ortaya çıkarmak için KAGİDER işbirliğinde ikincisini düzenlediği ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasına bu yıl Aydın Doğan Vakfı da destek oldu. Microsoft, KAGİDER ve Aydın Doğan Vakfı’nın ortak çalışmalarıyla yürütülen proje, Altın Pusula Ödülleri’nde TÜHİD – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı – UNDP işbirliğiyle bu yıl altıncısı verilen ‘UNDP Özel Ödülü’nün sahibi oldu.