Domain Borsası’ndaki Yeni Rekor Fiyatlı Alım, 520.000 TL İle MNG’den

Böylece dolar bazındaki en büyük satış 250.000 dolar ile Ucakbileti.com olurken TL bazında MNG.com olarak Türkiye domain yatırımı tarihine girmiş bulundu.

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirket topluluklarından biri olan MNG Holding, şimdiye kadar Türkiye’de gerçekleşmiş olan en büyük fiyatlı domain yatırımını yaparak 520.000 TL‘lik alımını gerçekleştirdi.

Daha önce Ucakbileti.com için her ne kadar 250.000 dolar ( Satışın gerçekleştiğindeki dolar kuru karşılığı 410.000 TL’ye tekabül etmektedir.)  ödenmiş olsa da; ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü mezun olan Mehmet Nazif Günal’ın, MNG.com için ödediği 140.000 dolar ile (Günümüz dolar kuru itibari ile 520.000 TL‘ye tekabül ediyor)  TL bandında en yüksek ödemeyi yapmış oldu.

Böylece dolar bazındaki en büyük satış 250.000 dolar ile Ucakbileti.com olurken, TL bazında MNG.com yerini alarak Türkiye domain yatırımı tarihine girmiş oldu.

Satın alma için Türk lirası bazında ve tek seferde yapılmış en yüksek alan adı yatırımı satışa aracılık eden Alanadlari.com‘un kurucusu Okan Yıldırım karşımıza çıktı.

MNG.com satıldı duyurusunu ise Okan Yıldırım, şöyle duyurdu: “Bu hafta internet sektörü için çok önemli büyük bir satış haberimiz var. Kurumsal firmaların 100 bin TL 200 bin TL gibi rakamlarla domain yatırımı yaptıklarını biliyorsunuz. Bu seferki alım, MNG Holding’den 520,000 TL ile MNG.com Firmanın bu satın alma kararı, yönetim ekibinin muhteşem vizyonunu ortaya koyar nitelikte. Süreçte, satan tarafı Uniregistry.com’dan Arif Şengören temsil etti. Biz de alıcıyı temsil ettik.”

MNG Holding, internet yayın hayatını “MNG.com” üzerinden yapmaya başladı!..

 

MNG Holding Hakkında

“MNG Şirketler Topluluğu” faaliyetlerine Günal İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve MAPA İnşaat ve Ticaret A.Ş. şirketleriyle başlamıştır. Her iki firma da dünya standartlarında inşaat hizmetleri sağlayan firmalar olup bina ve altyapı taahhüt işleri konularında uzmanlaşmışlardır.

MNG Topluluğu Şirketleri, otel yatırımları ve yönetimi, enerji üretimi ve pazarlaması, yurt içi ve yurt dışı hava taşımacılığı, yurt içi kargo taşımacılığı, finans ve medya da dahil olmak üzere faaliyetlerini geniş bir yelpazede genişletmiş ve çeşitlendirmiştir.

MNG Şirketler Topluluğu`nun toplam özkaynakları 900 milyon ABD Doları`nı aşmıştır. Yüklenici firmaları tarafından tamamlanan işlerin toplam değeri 5,55 milyar ABD Doları`nı aşmış ve 2013  yılı itibarı ile devam etmekte olan işlerin değeri ise 4,90 milyar ABD Doları`na yaklaşmıştır.

MNG Şirketler Topluluğu`na bağlı yüklenici firmalar her türlü bina ve gökdelenler, alışveriş ve ticaret merkezleri, oteller, tatil köyleri, sanayi tesisleri, baraj, hidroelektrik santralları ve sulama tesisleri, tüneller, otoyollar ve karayolları, betonarme silolar, atıksu ve içmesuyu arıtma tesisleri, hafriyat işleri, zemin stabilizasyonu ve temel kazık işleri de dahil olmak üzere üstyapı ve altyapı projelerini başarı ile tamamlamışlardır. MNG Şirketler Topluluğu aynı zamanda jeoteknik ve temel kazık işleri, mekanik – elektrik – sıhhi tesisat kurulumları ve mimari tasarım hizmetleri alanlarında da uzman yüklenici firmaları da topluluk bünyesinde barındırmaktadır.

MNG Şirketler Topluluğu nehir tipi hidroelektrik santral yatırımları ile yenilenebilir enerji sektöründe faaliyetlerine devam etmektedir. Toplam 164 MW kurulu gücü ve 950 Gwh yıllık elektrik üretimi olan 10 adet hidroelektrik santralın 6 adeti tamamlanarak işletmeye alınmış olup, 4 adet santralın yapımı sürdürülmektedir.

MNG Şirketler Topluluğu kargo taşımacılığı sektöründe büyümeyi sürdürmektedir. Mülkiyeti MNG Şirketler Topluluğu’na ait olan MNG Havayolları AŞ, Türkiye’nin en büyük hava kargo kapasitesine sahiptir. Firmanın bünyesinde 10 kargo uçağı bulunmaktadır. MNG Kargo A.Ş. 740`tan fazla şubesi, 7000`den fazla personeli ve 2000 aracı ile Türkiye çapında kargo taşımacılığı hizmeti vermektedir.

MNG Şirketler Topluluğu, “World of Wonders (WOW)” markası altında, Antalya, Bodrum ve İstanbul’da toplam 8500 yatak kapasitesi bulunan ve mülkiyetleri topluluğa ait olan Türkiye çapındaki turizm ve iş amaçlı otelleri ile turizm sektöründe de öncü faaliyetlerini sürdürmektedir.

MNG Şirketler Topluluğu finans ve medya sektörlerinde MNG Faktoring ve Ulusal yayın kanalı TV8 ile faaliyetini sürdürmektedir.

 

Mehmet Nazif Günal Kimdir?

Mehmet Nazif Günal
Yönetim Kurulu Başkanı
İnşaat Mühendisi
ODTÜ 1971 (B.Sc.) ve 1973 (M.Sc.)

Mehmet Nazif Günal, MNG Şirketler Topluluğunun kurucusudur. 1948 yılında doğmuştur. 1962 ve 1965 yılları arasında çeşitli inşaat şantiyelerinde çalışmıştır. 1965 ve 1971 yılları arasında ise inşaat sektöründe taşeron olarak faaliyet göstermiştir. 1971 yılında ODTÜ`den inşaat mühendisi olarak mezun olan Mehmet Nazif Günal, 1971 ve 1976 yılları arasında bir inşaat firmasında şantiye şefi ve inşaat müdürü olarak görev yapmıştır.

İlk firmasını 1976 yılında kurmuş olan Mehmet Nazif Günal, bugün 7 sektörde faaliyet göstermekte olan MNG Şirketler Topluluğu`nun sahibidir.

Mehmet Nazif Günal evli ve üç çocuk babasıdır.

Büyük oğlu Murathan Günal 1986 yılında doğmuştur. Kendisi aile geleneğini takip ederek inşaat mühendisliği okumuş ve New York-Columbia Üniversitesinden mezun olduktan sonra MNG Şirketler Topluluğu’nda  Birleşik Arap Emirlikleri projeleri Genel Müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. Halen MNG Şirketler Topluluğu Yurt dışı projelerden sorumlu Başkan Yardımcısıdır.

Kızı Merve Günal’da inşaat mühendisi olarak New York-Columbia Üniversitesinden mezun olmuştur. Halen MNG Şirketler Topluluğu’nda yurt dışı sözleşmeler Müdürü olarak çalışmaktadır.

Büyük abisi ve eniştesi de inşaat mühendisi ve müteahhit olan Mehmet Nazif Günal’ın oğlu ve kızı da inşaat mühendisi olarak aile mesleği müteahhitliği sürdürmektedirler. Müteahhitlik bir yaşama biçimidir.