Cepten,webden face’den siparişler cironun yarısına ulaştı

1960 yılında ABD’de kurulan Domino’s Pizza, dünyanın lider evlere servis pizza zinciridir. Son açılan Bulgaristan, Almanya, Romanya, Ukrayna, Vietnam, Filipinler ve Polonya.

Domino’s Pizza Türkiye’nin mobil uygulamasını 1 milyon 130 bin kişi indirdi.

Domino’s Pizza’nın tüm dünyadaki dijital satışları 5,6 milyar doları buldu

Eve sipariş cirosunun yarısı dijitalden

Domino’s Pizza, tüm dünyadaki operasyonlarıyla önemli bir teknolojik dönüşüme imza atıyor. Türkiye’de de inovasyon yatırımlarına büyük önem veriliyor. Son 5 yılda yalnızca dijital satış kanallarına yaptığı yatırımlar 12 milyon TL’ye ulaşan Domino’s Pizza Türkiye’de, bugün evlere servis cirosunun yüzde 46’sı dijital kanallardan geliyor. Pizzaseverlerin diledikleri yerden her an en kolay şekilde sipariş verebilmelerini hedefleyen marka bu hedefe ulaşıyor gibi görünüyor; webde, cepte ve Facebook Messenger üzerinde siparişler saat gece yarısını geçtikten sonra bile sürüyor.

Bugün 85 ülkede faaliyet gösteren Domino’s Pizza son yıllarda tüm dünyada önemli bir teknolojik dönüşüme imza atıyor. Marka, inovasyon alanındaki yatırımları sayesinde, 2016 yılında tüm dünyada dijital kanallar üzerinden toplam 5,6 milyar dolar satış yaptı. Domino’s Pizza Türkiye de e-ticareti ve dijital kanalları büyüme oranlarını artıracak önemli bir jeneratör olarak görüyor. Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, şirketlerini sadece bir evlere servis pizza firması değil, evlere servis pizza hizmeti veren bir teknoloji firması olarak konumlandırdıklarının altını çiziyor.

Dijital kanallara 5 yılda 12 milyon TL yatırım

Domino’s Pizza Türkiye’nin teknoloji yatırımları özellikle İnovasyon Merkezi’nin açılmasının ardından hız kazandı. Şirketin son 5 yılda dijital kanallara yaptığı yatırımların miktarı 12 milyon TL’ye, operasyon, üretim, ve benzeri alanlar da dahil toplam teknoloji yatırımları ise 23 milyon TL’ye ulaştı. Bu çalışmalarının neticesinde bugün, Domino’s Pizza Türkiye’nin evlere servis cirosunun yüzde 46’sını online kanallardan alınan siparişler oluşturuyor.

Hızlı servis restoranları sektöründe en çok indirilen uygulama

Domino’s Pizza mobil uygulaması Türkiye’de hızlı servis restoranları sektöründe en çok indirilen uygulama olma özelliğini taşıyor. İndirilme sayısı 1 milyon 130 bin civarında. Öte yandan geçtiğimiz yıl mobil satışlardaki ciro büyümesi yüzde 92 oranında gerçekleşti. Pizzaseverlerin diledikleri her yerden en kolay şekilde pizza sipariş verebilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl içerisinde Tek Tıkla Sipariş ve Facebook Messenger Chatbot gibi farklı sipariş platformları da hayata geçirildi.

Adana’dan Diyarbakır’a siparişler dijitalden

Domino’s Pizza’nın dijital kanalları üzerinden verilen siparişlerin yüzde 41’i İstanbul’dan, yüzde 14’ü Ankara’dan, yüzde 10’u İzmir’den geliyor. En çok sipariş veren diğer iller ise sırasıyla Bursa, Antalya, Adana, Kocaeli ve Diyarbakır. Ayrıca tüm siparişlerin yarısına yakınını 25-34 yaş arasındaki pizzaseverler sipariş ediyor.

Siparişler gece yarısından sonra da devam ediyor

Dijital kanallar üzerinden verilen siparişlerin yüzde 23’ü 18.00 – 20.00 arasındaki 2 saatte veriliyor. Yani pizzaseverler Domino’s’u en çok akşam yemeğinde tercih ediyor. Ancak geceleri de pizza siparişi devam ediyor. 300’ü aşkın “Gece Açık” Domino’s Pizza restoranı ve dijital kanalların sağladığı sipariş kolaylığı sayesinde, 22.00 – 02.00 arasındaki 4 saatte tüm gün verilen siparişlerin yüzde 16’sı veriliyor.

“Halen fethedeceğimiz muazzam bir alan var”

Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, inovasyona yatırım yapma amaçlarını ve son çalışmalarını şu şekilde açıklıyor: “Yeni kanallar üzerinde durmadan çalışıyoruz. Amacımız, Domino’s’tan sipariş vermeyi hangi kanalı kullanıyor olursanız olun, en kolay ve en hızlı hale getirmek. Şu anda da SMS ile sipariş ve Pizza Touch Button ismini verdiğimiz farklı bir ürün üzerine odaklanmış durumdayız. Nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi alanlarda da çalışmalarımız sürüyor. Dijital alanlarda halen fethedeceğimiz muazzam bir alan var.”

Domino’s Pizza hakkında

1960 yılında ABD’de kurulan Domino’s Pizza, dünyanın lider evlere servis pizza zinciridir. Son açılan Bulgaristan, Almanya, Romanya, Ukrayna, Vietnam, Filipinler ve Polonya pazarlarıyla birlikte bugün dünyada 85 ülkede toplam 14 binden fazla restoran işletiyor ve 2016 itibarıyla yıllık perakende satışları 10 milyar ABD Dolar’ını aşıyor. Domino’s Pizza, ülkemizdeki faaliyetlerini 21 yıldır sürdürüyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 68 ile yayılmış 490 şubesi, Gebze, İzmir, Ankara ve Gaziantep’teki fabrikalarıyla Türkiye pizza endüstrisine öncülük ediyor. İnovasyon alanındaki yatırımları sayesinde 2016 yılında tüm dünyada dijital kanallar üzerinden 5,6 milyar dolar satış yapan Domino’s Pizza’nın, Türkiye’deki evlere servis cirosunun yüzde 46’sını da yine dijital kanallardan alınan siparişler oluşturuyor. Domino’s Pizza’nın lezzet yolculuğu, dalında kızarmış olgun domateslerinin titizlikle hasat edilmesiyle başlıyor. Gizli baharat formülü ile harmanlayarak ürettiği nefis pizza sosunu, İtalyan mozzerella üretim teknikleriyle ürettiği mozzerella ile birleştiriyor. Pizzalarda sucuk, sosis pepperoni, jambon gibi zengin şarküteri ürünleri kullanılıyor.