Borsa İstanbul’da Gong “Yayla Enerji ” için çaldı

Çınarcık Barajı, Gaziantep Burç Göleti, Çatalağzı Termik Santrali Kül Barajı gibi önemli projelerde Yayla’nın imzası var.

Temeli 1950 yılında atılan Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş., yeterli talebin gelmesiyle paylarının yüzde 26.74’ünü halka arz ederek, 22 Kasım 2013 Cuma günü Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Şirketin, Borsada işlem görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen Gong Töreni, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aydın Seyman ve Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yayla’nın katılımlarıyla gerçekleşti.

İş hayatındaki yolculuğuna inşaat sektörü ile başlayan şirket, önümüzdeki dönem turizm ve yenilenebilir enerji alanlarında da önemli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Çınarcık Barajı, Gaziantep Burç Göleti, Çatalağzı Termik Santrali Kül Barajı gibi önemli projelerde Yayla’nın imzası var.

Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş’nin.; “YAYLA” kodu ile 4,80.- TL’den işlem görmeye başlayan 2.500.000.- TL nominal değerli paylarının tamamı satıldı. Yayla Enerji, halka arzdan ilk gün 12 milyon TL kaynak elde etti. Öz kaynağını 36 milyon TL civarına yükselten Yayla Enerji’nin payları yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından alındı.

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aydın Seyman, törendeki konuşmasında; “Yayla Enerji halka arzı ile Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısı 420’ye ulaştı” dedi. Seyman; 2013 yılında Pay Piyasası’nda 9 şirketin, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda (GİP) 8 şirketin paylarının halka arz edildiğini ve yaklaşık 4.6 milyar TL gelir elde dildiğini belirtti. Konuşmasında, Pay Piyasası’nda 9 ve Gelişen İşletmeler Piyasası’nda ise 7 şirketin işlem görmek amacıyla başvuru yaptığının da altını çizdi. Aydın Seyman; “İnşaat, turizm ve enerji sektöründe büyüyerek yatırımlarına devam eden Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş.’ye başarılar diliyor, bu vesileyle diğer şirketlerimizi de sermaye piyasalarının sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmaya davet ediyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yayla ise törendeki konuşmasına; halka arz sürecinde kendilerini destekleyen ve yapıcı yaklaşımlarıyla yönlendiren SPK ile Borsa İstanbul yönetici ve uzmanlarına teşekkür ederek başladı. Mehmet Yayla yarım asrı aşan geçmişlerinde, üçüncü kuşak olarak geçmiş deneyimlerinden faydalanarak, geleceğe daha emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, gelecek dönem yapılanmaları hakkında bilgi verdi. Yakın dönemdeki en büyük hedeflerinin; Kayseri Erciyes Dağı’nı Türkiye’nin Davos’u yapmak olduğunu belirten Mehmet Yayla; planlanan 25 tesisten dördünü turizm ve birini de günübirlik tesis yapmak üzere arazi aldıklarını ve toplamda 60 milyon TL tutarında bir yatırıma başladıklarını belirtti. İzmir Çeşme’de ise mevcut arazilerini önümüzdeki dönemde yatırım planına alma arzusunda olduklarını sözlerine ekledi. “Halka arz geliri ile mevcut mali yapısını daha da güçlendirecek olan şirketimiz, ülke ekonomisi için üretmeye ve çalışmaya devam edecektir.” sözleri ile konuşmasını bitirdi.