Yıldırım Bakır, Yeni Nesil Kripto Paraya Dikkat Çekti

Yıldırım Bakır Kripto para.
Yıldırım Bakır, Ukrayna'da Kripto Para Konulu Konferansa Katıldı.

Yılldırım Bakır Blockcahin tabanlı kripto paraların geleceğine yönelik konferans kapsamında Ukrayna ziyaretini tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Blockchain tabanlı kripto parada; dünyadaki algoritmalar, yapay zeka ve bazı bankalar ile anlaşmaların yapılmasının konuşulduğu konferansın faydalı gerçekleştiğine vurgu yapan Bakır, konferansta kripto paranın yeni versiyonlarının ele alındığını ifade etti.

Bitcoin ile başlayan ve dünyada önemli bir yankı uyandıran kripto paranın, artık dünyanın gündemine iyiden iyiye oturduğuna dikkat çeken Yıldırım Bakır, konferans kapsamında kripto paranın altına endeksli hâle getirilmesinin konuşulduğuna dikkat çekti.

Kripto paranın altın ile realize edilmesi ile birlikte daha güvenli olacağı ve sisteminin doğru sonuçlar verebileceği vurgulayan BakırCEO Haber‘e yaptığı açıklamada şöyle devam etti:

“Kripto para artık kaçınılmaz bir şekilde karşımızda. Burger King, kendi kripto para birimi olan Whoppercoin’i sadakat programı ile beraber kullanıma sundu. Bununla birlikte dünya devi bankaların ve ülkelerin kripto para hakkında çok ciddi çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Herkes imkanı ölçüsünde Ar-Ge çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor.

Ar-Ge çalışmaları bir yandan devam ederken, Floridalı bir programcı olan Laszlo Hanyecz’in 10 bin Bitcoin harcayarak iki pizza sipariş etmesi artık çok gerilerde kaldı. Dünyada bir ilk olarak ise; Rusya’nın Rostov limanından kalkan ve Samsun’a gelen buğday yüklü geminin navlunun Bitcoin ile ödenmesi ile birlikte ilk kez uluslararası bir taşımacılıkta kripto para kulllanılmış oldu.”

Birçok şirketin kendi özel kripto parasını bile çıkardıklarından hareketle; kripto paranın önünde şu anda devletler tarafından vergilendirme gibi önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Yıldırım Bakır, kendilerinin bu alanda çalıştıklarını ve kripto paraların ekonomik sistemlere entegrasyonu sorununu çözme konusunda önemli bir algoritmaya sahip olduklarını, ancak bunun için devletlerin vergi mevzuatlarının yeni ekonomi model paralelinde yasallaştırılmasının gerekli olduğunu ekleyerek şöyle devam etti:

“Ülkemizde kripto paralar açısından ciddi çalışmalar olduğunu biliyoruz. Henüz tam olarak yerine oturmamış olsa da; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü‘nce bu konu yakından takip ediliyor. Taraflar arasındaki kazanım, kripto paraların kapsamının altın ile realize edilerek ekonomiye entegresi ile gerçekleşecektir.”