Serkan Gülenay’ın Türkiye Vizyonu

Serkan Gülenay, Ekonomiye Dair Değerlendirmeleri Olay Yeri haberde.
Serkan Gülenay, Ekonomiye Dair Değerlendirmelerde Bulundu.

Türkiye ekonomisine dair umutlarının her zaman pozitif olduğunu ifade eden Serkan Gülenay, son günlerde dolardaki volatilitenin aslında çoğunlukla dünya ekonomisindeki gelişmelere bağlı olduğunu açıkladı.

Türkiye ekonomisin sadece tek başına kendi iç dinamiklerinden etkilenmediğine dikkat çeken Gülenay, dolar kuru kapsamındaki gelişmeleri şöyle ifade etti:

“Amerikan yönetimin dünyadaki doları kendi ülkesinde yatırıma davet etmesi ve FED‘in faiz arttırımı ile birlikte doların anavatanına iyiden iyiye dönmeye başlaması ile birlikte, dünya ülkelerinde doların ateşinin arttığını görmekteyiz. Doğal olarak bu durum özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdeki dolar kurunu da yukarı taşımaktadır.”

Sanayi yatırımların artması ve buna bağlı olarak üretimin çoğalması ile birlikte cari açıktaki makasın daralacağına dikkat çeken Serkan Gülenay, Türkiye’nin dolar karşısındaki geleceğine dair şu ifadeleri kullandı:

“Kuşkusuz dolar kurundaki gelişmeler Türkiye ekonomisinde zaman zaman bir resesyon oluşturuyor. Ancak krizlerde ve resesyon dönemlerinde farklı yatırım argümanları ile iş adamlarımız yatırımlarını çeşitlendirerek umut vaat eden gelecek hazırlayabilirler.”

Yurt içi ve yurt dışı üst düzey bankacılık ve yatırım konusunda önemli deneyimlere sahip olan ve sektörde çok sayıda şirketlerin finansal ihtiyaçlarına çözüm üretmekle de bilinen Serkan Gülenay, iş adamlarına bu konuda şu tavsiyelerde bulundu:

“Türkiye ekonomisi, gerçekleştirilecek yatırımlar ile birlikte umut vaat ediyor. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında olmasından dolayı bilinçli yapılacak her yatırım mutlaka karşılığını verecektir. Doğru yapılan yatırımlar verimli bir toprağa ekilmiş çınar gibidir. Size kalan bu çınarı sulayıp, bakımını yapıp, sizden sonraki nesillere devretmektir!..”