Serkan Gülenay, Dolardaki Asıl Kritik Noktaya Dikkat Çekti

CEO Haber'de Serkan Gülenay dolardaki asıl kritik noktaya dikkat çekti.
Serkan Gülenay dolardaki asıl kritik noktaya dikkat çekti.

Doların bir inip bir çıktığı günümüzde Serkan Gülenay dolardaki asıl kritik noktaya dikkat çekti.

Amerika’da FED’in politika faizi üzerindeki farklı stratejileri, ABD – Çin ve ABD – AB ülkeleri arasındaki ticaret savaşlarının etkileri bir yana, ABD Başkanı Donald Trump’un Türkiye’yi hedef alan açıklamaları ile doların bir anda yükseldiği günümüzde  Uluslararası Bankacılık alanında çok sayıda finansal işlemler gerçekleştiren Serkan Gülenay asıl sorunun dolardaki hızlı volatile oranları olduğunu ifade etti.

Hastalıklardaki problem kaynaklarından birisinin ani sıcak ve ani soğuk olduğunu vurgulayan Serkan Gülenay, ticarette de aynı durumun geçerli olduğunu açıklayarak şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi özellikle üşütme problemlerinde ani sıcak ve ani soğuk geçişleri insanlar üzerinde olumsuz etki oluşturur. Aynı durum ticari faaliyetler için de geçerlidir. Sürekli değişken bir döviz kuru karşısında ticari faaliyet içerisinde bulunan iş adamlarını kararsızlık içerisinde kalarak fiyat dengesini oluşturmakta zorlanırlar. Atalete düşüren bu durum ticareti bir süre etkiler.”

Önemli ölçüdeki iş adamlarının kriz dönemlerinde ciddi paralar kazandığına da dikkat çeken Serkan Gülenay şöyle devam etti:

“Durağan dönemlerde nedense insanlar psikolojik olarak gelişmeleri algılamak için bir süre durur. Oysa bu aynı göze karanlıkta yansıyan ani yüksek ışık kaynağı gibidir. Gözünü en çabuk ani ışık kaynağına uyum sağlatan kişi finişi de önde bitirir.

Kriz dönemleri aslında bir nevi fırsatların doğduğu ve cesur yeni iş adamlarının sahaya çıktığı anlardır. Bu kişiler durumu iyi analiz ederler ve durmak yok yola devam ilkesi ile diğerleri bekler iken onlar önemli ölçüde hedeflerine varmış olurlar. Yarışa gecikmeli katılanların skorları ise maalesef daha gerilerde yer alması ile sonuçlanır. “