Serkan Gülenay 2019’dan Ümitli

Serkan Gülenay, 2019 yılının ekonomik dengeler haberi.
Serkan Gülenay, 2019 yılının ekonomik dengeler ışığında çok daha sağlıklı geçeceğini açıkladı.

Uluslararası bankacılık ve finans konularında çok sayıda proje uygulayan Serkan Gülenay, 2019 yılının ekonomik dengeler ışığında çok daha sağlıklı geçeceğini açıkladı.

Mali Politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak, mali yönetim ve kontrol sistemlerini uyumlaştırmak, hükümetçe belirlenen politika ve hedeflere uygun bütçe hazırlamak, bütçe uygulamalarını yönlendirmek ve kontrol etmek amacıyla kurulmuş olan Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün İktisadi Faaliyet Kollarına Göre Cari Fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerine dayandırarak açıklamada bulunan Serkan Gülenay, 2019 Türkiye ekonomisine dair görüşlerini açıkladı:

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü‘nün İktisadi Faaliyet Kollarına Göre Cari Fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verileri incelendiğinde yıllara dayalı oldukça dengeli ilerlemenin olduğu görülmekte.

Her ne kadar 2018 yılı sıkınıtılı geçmiş olsa da; hükümetin aldığı tedbirler, sivil toplum kuruluşlarının enflasyonla olan mücadeleye destekleri ve doların ateşinin düşmesi ile birlikte ekonomide önemli ölçüde rahatlama oluşmaya başladı.”

İyimser gelişmelere rağmen ekonomideki sıkıntıların tamamen sonlanmadığına da dikkat çeken Serkan Gülenay şöyle devam etti:

“İyimser gelişmeler ekonomideki tüm dalgalanmaları sonlandırdığı anlamını taşımıyor. Pozitif çok sayıda gelişmelerin olduğu kuşkusuz. Hükümetin akılcı vergi indirimi ile bir süre daha belli başlı sektörlerde hareketlilik devam edecek. Ancak yine de bu hareketliliğin genel zaman dilimine ve tabana yansıması ile daha olumlu kalıcı sonuçların alınması tesis edilebilir.”