Miroğlu’ndan tıp fakültesi talebi

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Artuklu Üniversite bünyesinde yeni fakültelerin açılması için YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu’nu ziyaret etti.

Mardin’in ekonomik ve sosyolojik şartlarına uygun olarak Artuklu Üniversitesi bünyesinde yeni fakültelerin açılması ve bu yıl yapılacak yatırımla yatak kapasitesi artırılacak olan Devlet Hastanesinin eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet vermesi için girişimlerini sürdüren AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, başta tıp fakültesi olmak üzere yeni fakültelerin açılması taleplerini YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu’na iletti. Miroğlu, “Bölgemizde ve şehrimizde devam eden huzur ve özgürlük ortamının güçlenmesi için başta Mardin Artuklu Üniversitesi olmak üzere üniversitelerimizin, bölgenin ekonomik ve sosyolojik şartlarına uygun olarak akademik düzenlemeler yapabilmelerini son derece önemli buluyorum” dedi.

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın verdiği çabayı, harcadığı emeği bildiğini ve takdirle karşıladığını anlatan Miroğlu, “Bizler her alanda yararlı ve faydalı işbirliği ve dayanışma halinde oldukça, üniversitelerimiz, yeni imkanlara ve çok özlediğimiz daha güçlü ve özgürlükçü düşünce ortamına kavuşacaktır. Bu çerçevede YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç ve Başkan yardımcısı Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu’nu ziyaret ettik ve bazı taleplerde bulunduk” diye konuştu.

“Taleplerimizi ilettik”

Prof. Dr. Saraç ve Prof. Dr. Kapıcıoğlu’na Midyat Meslek Yüksek Okulunun “Doğal Yapı Taşları” bölümüne öğrenci alınması taleplerini ilettiklerini anlatan Miroğlu, şunları kaydetti:

“Midyat ve Mardin’de taş ve gümüş işlemeciliği ve işçiliği tam anlamıyla bir sanat ve emek işçiliğidir. Yüzyıllara taşınması ve yaşaması zorunlu ve gereklidir. Meslek okuluna öğrenci alınamazsa, değerli hocamız Tarık Demir’in verdiği emekler boşa gidecek ve hem ticari hem turizm açısından önemli bir imkan zamanla yok olup gidecektir. YÖK Başkan ve Başkan yardımcısı, konuya sıcak baktıklarını söylemiş ve üniversitemizin talebi doğrultusunda, ilgili bölüme öğrenci alınabilmesi için gerekli sürecin hassasiyetle takip edileceğini ifade ettiler.”

Görüşmede tıp fakültesinin açılması talebinin ön planda tutulduğunu belirten Miroğlu, şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi bu yıl yapılacak yatırımla devlet hastanesi kısa sürede 700 yatak kapasitesine kavuşacaktır. Hastanemizin eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet vermesini amaçlıyoruz. Bu konuyu da mütalaa ettik. Üniversitemizde öncelikli olarak tıp fakültesinin açılması için öne çıkardığımız talebimiz baki kalmak şartıyla, hastanemiz eğitim ve araştırma statüsü kazanınca, hastanemizin afiliye olması yani Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlanmasını talep edeceğiz. Prof. ve Doç. talebimiz olacak ve böylece bir süre sonra klinik eğitimine geçilmiş olacaktır. Konuyu en kısa zamanda Sağlık Bakanımızla mütalaa edecek ve sürecin bir an önce başlamasına ilişkin talebimizi sunacağız.”

Miroğlu, diyabet ve beslenme ile antrenörlük bölümleri açılmasının da aktarılan talepleri arasında olduğunu dile getirdi.