Gülenay: “Ticaret Savaşları Türkiye İçin Bir Fırsata Dönüştürülebilir!..”

Serkan Gülenay, ticaret savaşlarını değerlendirmelerde bulundu.
Serkan Gülenay, ticaret savaşlarını değerlendirdi!..

Serkan Gülenay, son günlerde dünyada yaşanan ticaret savaşlarının, Türkiye için fırsata dönüştürülebileceğini ifade etti.

Ulusal ve uluslararası piyasalarda yatırımcılara kredi tedariki ile bilinen Serkan Gülenay, son günlerde dünyada yaşanan ekonomi savaşları konusunda açıklamada bulundu.

Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında sayıldığında dikkat çeken Gülenay, ticaret savaşlarının özellikle Amerika-Çin ve Amerika ile Avrupa birliği ülkelerinde yaşandığına dikkat çekti:

“ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya başlayarak aslında ticaret savaşlarındaki ilk kurşunu sıkmış oldu. Küresel piyasalarda anında endişe uyandıran ABD-Çin ticaret savaşı karşılıklı adımlarla büyüme eğilimine girdi. Çin bu atağa karşılık olarak, ABD’nin ithal mallarına getirdiği ilave gümrük tarifelerine misillemeyle karşılık verileceğini bildirdi ve ülkesinin temel çıkarlarını koruyacağını açıkladı.”

Çin’in açıklaması sonrasında Amerika’nın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirilmesi kararını aldığına dikkat çeken Serkan Gülenay, sonraki gelişmeleri şöyle açıkladı:

“Çin’in misillemeyi icra etmesi ile birlikte ABD yönetimi, hemen Çin’in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle bini aşkın Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını ifade etti. Ancak Pekin yönetimi, ABD’nin sadece Çin’i hedef alan bu hamlesine verilen tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, anında ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.”

Son günlerde ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarında yumuşama olduğuna da hatırlatan Serkan Gülenay, ticaret savaşlarında bir diğer görünen yüzün ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında yaşandığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Bu gelişmeler ışığında ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan ticaret savaşlarına da bakıldığında; kuşkusuz ticaret devlerinin karşılıklı kılıçları çektikleri ve önemli bir ticaret savaşı sarmalı içerisinde oldukları görülmektedir. Bu savaşın kazananı olmayacağı tüm taraflar tarafından bilinen bir gerçek olmasına rağmen, zaman zaman karşılıklı birbirlerini  test etmeye devam edeceklerdir.”

Ticaret savaşlarında Türkiye’nin istifade edilebilineceğini, ancak yerinde durulmaması gerektiğine dikkat çeken Serkan Gülenay, görüşlerini atasözleri ile tamamladı:

“Duran bir trafikte siz bir yolunu bulup mutlaka ilerlemelisiniz. Herkesin durduğu bir ortamda iseniz siz de doğal olarak durur ve enerjinizi yerinizde durarak boşa harcarsınız. Bir Çin atasözü ‘Bakmakla çaydanlık kaynamaz!..’ der. Cervantes ise ‘Kuru pantolon ile balık tutulmaz!..’ der. Bizim atalarımız ise bu konuda çok güzel sözler söylemişler: ‘İşleyen demir pas tutmaz!.. Nerede hareket orada bereket!..”